Jak získat peníze na závody ve tvém městě?
Peněz na závody není nikdy dost a platí to především v poslední době, kdy se sponzoří shánějí velmi těžce. Je proto třeba být sám o sobě aktivní a nesedět s rukama v klídně. Ideální je spolupráce s lokálním skateshopem a mít tak základní podporu zaměřenou na rozvinutí lokální scény. Ale i shop může mít plné ruce práce s svými obchodními aktivitami a určitě ocení pomoc i tvou, občanskou.
Jednou z možností je požádat o podporu město, kde chceš závody uspořádat. Samozřejmě že do toho můžeš jít sám, ale vřele doporučujeme pro ten účel založit spolek (dříve občanské sdružení), který ti dává možnost jednat s úřady jako právnická osoba, s vlastním identifikačním číslem. Výhoda je především pro město, které pak bere spolek jako oficiálního partnera a nejsi prostě jen sám za sebe.
Jak založit spolek, nejlépe se zaměřením na skateboarding, najdeš na tomto odkaze.
V případě že hodláš sehnat peníze například na závod ve tvém městě, nebo třeba na vylepšení či stavbu skateparku, určitě je potřeba aktivně projít web města, kde jsou uvedené granty a dotace města. Většinou se vyhlašují na podzim pro následující rok a vyplnění formuláře bývá složitější o to co víc požaduješ. Jako třeba nový skatepark. V případě konání závodů je vše jednodušší.
Samozřejmě město dá přednost konání akce s tradicí, je proto lepší být ve spojení s lokálním shopem a můžeš tak prokázat například závody v historii.
Ale i v případě že do toho jdeš z čisté vody a máš založený spolek, nic se neděje a určitě platí pravidlo, kdo nic nedělá nic nemá.
Města mohou buď mít přímo na webu formulář se žádostí o grant a pak je třeba jej vyplňit dle požadavků, která mohou mít města pokaždé trochu jiná.
Kdo bude poprvé formulář vyplňovat, narazí zřejmě na úskalí se kterými se v životě nepotkal, ale není to zase nic super těžkého. Důležité je mít předem pohromadě rozpočet, kterého je třeba se držet a počítejte s tím že město bude potřebovat vyúčtování. V případě že spolupracujete s lidmi, kteří nevystavují faktury, lze účtovat na základě pracovních dohod, ale u města je dobré si ověřit, zda dohody uznávají jako náklad.
Výpis věcí většinou uznávaných městy jako nákladové položky pro uznání grantu:
- fotograf a kameraman
- DJ, moderátor a ozvučení akce
- mobilní toalety
- cestovné a jízdné
- ubytování
- pořízení trofejí a věcných cen
- porota
- pronájem skateparku
- občerstvení pro jezdce
- energie, vodné, stočné
- odvoz odpadu
- zdravotník
- výroba propagačních materiálů
Vidíte sami že seznam uznatelných položek je hodně obsáhlý, ale vždy záleží na daném městě. Je proto potřeba vědět co vám město uzná. V drtivé většině vám neuzná prize money, s tím je třeba počítat, stejně jako se spouúčastí, která bývá od 20% do 40% celkových nákladů.
Přikládáme aktuální výpis měst v roce 2014, které oslovila ČAS a kde se závody s městskou podporou již konaly nebo budou konat.
Praha - 40.000,-
Klatovy - 15.000,-
Kladno - 10.000,-
Brno - 20.000,-
Ostrava - 170.000,-
V roce 2013 jsme oslovili pouze Prahu a úspěšně, v roce 2014 jsme oslovili více měst a vidíte, že se dá s městy spolupracovat. Chce to jen chtít. Držte palce na rok 2015 a my vám držíme palce při vlastním jednání s městy.