Historie skateboardingu

Skateboarding ve světě

Určit přesný počátek skateboardingu a určit prvního skatera je v této době už asi nemožné. Ví se, že přemontovávání bruslí na prkna se ujali surfaři, kteří postrádali pocit vlnění i na pevnině a potřebovali tedy něco, s čím by stejný pohyb mohli provádět i na ulici. Právě v této době vzniklo označení Sidewalk Surfer, neboli chodníkový surfař. Mezi lety 62 a 63 byl patentován první náznak skateboardu a jejich výrobou se v té době zabývaly firmy jako Makaha, G&S a Val Surf. Prkno bylo v té době opravdu ploché prkno a jezdci volili mezi kolečky ze železa nebo z keramiky. Začaly se pořádat závody ve free stylu, downhillu (sjezd z kopce), skoku do dálky a do výšky. S přibývající popularitou a zájmem mezi lidmi vzniknul i první časopis o skateboardingu. V zimě roku 1965 vyšlo první číslo časopisu Skateboarder, stálo 50 centů a vydali ho lidé ze Surf Magazinu. Skateboarding. Ke konci let šedesátých se dostával skateboarding do krize, ze které ho vytáhla zřejmě i první urethanová kolečka, a ta přišla počátkem sedmdesátých let. Nebyla to kola v dnešním slova smyslu, nebyla tak tvrdá, spíš trochu gumová. Ale to bylo to pravé, kola seděla, něco vydržela a poměrně rychle jela. A hlavně se hodila na jízdu do bazénů, která začala být mezi jezdci hodně oblíbená. Velmi dobře o této době pojednává film Lords of Dogtown, který se u nás promítal pod názvem Legendy z Dogtownu. Film je natočen podle skutečných postav a výborně ukazuje skateboardingovou scénu v sedmdesátých letech.

Ale na skateboarding přišla počátkem 80. let krize. Parky v USA se rušily, továrny přešly na jiné výrobky, a co bylo nejhorší, časopisy se přeorientovávali na jiné sporty. V USA udržovalo skate při životě pár lidí, psali si vlastní časopisy, vymýšleli svoje triky atd. Opětovnému boomu skateboardingu napomohl rozvoj vertikální rampy a na konci let osmdesátých vzniká streetstyle. Léta devadesátá již znamenají vzestup skateboardingu na celém světě. Podnikají se celosvětové série závodů a do skateboardingu se zapojuje stále více a více nadnárodních značek. Díky takové podpoře se dají uskutečnit velmi zajímavé činy na skateboardu. Tím zřejmě nejznámějším je přeskok Velké Čínské Zdi Danny Wayem, nebo skok Boba Burnquista na skateboardu s padákem na zádech do Grand Canyonu. V současné době je skateboarding provozován takřka v každé zemi a závody jako X-Games, Street League, nebo Maloof Money Cup sleduje celý svět.

Skateboarding v ČR

Ranné počátky skateboardingu jsou u nás spojeny se jmény jako Honza Slunéčko, Zdeněk Pecháček, Ivan Zobák Pelikán, Petr Karlíček, Tomáš Potůček ad. Historie českého skateboardingu se datuje k roku 1976, kdy se začínalo jezdit v Praze na Strahově, v Plzni, Poličce (vyhlášené slalomářské město, kde byl v lese v Březinách nájezd stlučený z prken a zakončený vertem). Jezdilo se v Žacléři, Brně, Olomouci a v Karlových Varech, kde byla v provozu vypuštěná požární nádrž s banky a rádiusy, podobná americkým skejtovým bazénům. V září 1985 sem přivedl Peter Kiss profesionály z týmu Powell & Peralta – Clause Grabkeho (rampa) a Shane Roseho (freestyle), bohužel o pár dní později srovnaly bagry bazén se zemí. O rok později, v září 1986 se do kronik skateboardingu zapsal na mistrovství světa v kanadském Vancouveru Luděk Váša světovým rekordem ve skoku do výšky. Závody jako takové se tehdy konaly ve slalomu, ve skoku do dálky (dojedete k nějaké překážce, o kterou se vám deska zastaví, a vy musíte přeskočit na desku, kterou jste si sami dali o kus dál), ve skoku do výšky, dále v rampě a ve freestylu. Překážek bylo zatím poskrovnu. V Praze fungovalo „účko“ od roku 1980, bylo 4,5 metru vysoké s 1,5 metrovou kolmostí, ve tvaru písmene U, bez horních plošin. Rok na to vyrostla rampa podobných rozměrů i v Plzni. V roce 1985 už stála moderní u-rampa v Brně a v roce 1986 v Olomouci a Prachaticích. Od té doby se na summer camp do Prachatic každoročně sjížděla česká elita. V červenci 1987 tam zavítal americký profesionál Mark Gonzales a všem vyrazil dech svými airy v rádiusech a ollie na jídelní stůl. Prachatická tradice zůstala zachována víc než dvacet let. Příspěvky na skateboarding se sháněly všelijak a sport samotný se provozoval na zajímavých místech.

Například ve školních tělocvičnách, nebo v pionýrských domech, které vedly kroužky skateboardingu. Ideální byla účast v nějaké sportovní jednotě, nebo oddílu SSM. Skejťáci z pražského Strahova jezdili například pod hlavičkou TJ Helios, kde byly kluby dva – jezdectví na koni a skateboarding. Nástěnka se sice nešpendlila, ale schůzky klubů se dodržovat musely. Povětšinou v hospodě. Mohlo by se zdát, že skejt neměl v té době zrovna na růžích ustláno, proto musíme za velký úspěch označit konání mezinárodního závodu CS Open v Brně v říjnu 1987 a o rok později mistrovství Evropy v Praze ve velké Sportovní hale. Na Euroskate ’88 bodoval ve freestylu Petr Löwy, ve skoku vysokém Luděk Váša a asi největší radost nám dělali slalomáři. To tedy bylo prostředí, ve kterém skateboarding v Československu vznikal. Vyvíjel se především díky zaujetí všech zúčastněných. Možnost sehnat skateboard byla buď v Tuzexu nebo v Pragoimpu, skejtové desky se v obchodech koupit nedaly. Nejjistější bylo přivézt je ze zahraničí nebo si je vyrobit. Z betonářské překližky vyříznout tvar, napařit patu, nad radiátorem ohnout a zezhora přilepit šmirgl. Nebo pořídit starý známý „esaroll“ z Elektrodružstva Praha, případně skateboard Flamengo, který z umělé hmoty vyrábělo Družstvo invalidů. A ještě něco ke trikům. Všechny se vymýšlely od píky. K dispozici nebyla videa, jen pár časopisů dovezených ze Západu, ve kterých byly fotky, podle kterých se dalo na ten který trik přijít. Petr Karlíček uvádí, že pro něj bylo lehčí udělat v rampě air nebo handplant, než obyčejný rock’n’roll.

Největší boom nastal, jak jinak, než s pádem komunismu, vše se uvolnilo, otevřeli jsme se světu a začali jsme zde od roku 1993 vídat na Mystic Skate Cupu i větší počet profíků pohromadě. Od roku 1998 se Mystic stává součástí světového poháru a naše prestiž jde nahoru. K dalším aktivitám firma Mystic Skates, patří i pořádání Českého skateboardového poháru. V roce 2011 se rozjíždí již jeho patnáctý ročník.

K rozvoji české sk8tové scény přispěl i časopis Board, který byl oficiálně založen v roce 94. První číslo vyšlo díky spolupráci s Tomášem Ronovským, členem Asociace Českého Snowboardingu. Náklad byl 1000 kusů, půlka šla do prodeje a půlka šla členům asociace. V roce 2002 se k Boardu přidává i časopis FREE MAGAZINE a společně informují českou veřejnost o skateboardingové scéně u nás. Z internetových médií je třeba zmínit web Skaterock.cz, který byl založen roku 2005. S postupem času získává ČR další a další talenty, kteří se prosazují nejen u nás, ale i v zahraničí. Naši jezdci jsou tak pravidelnými a úspěšnými účastníky různých evropských závodů.

V roce 2010 byla založena Czechskateboarding a i s tvou pomocí se snažíme zlepšit podmínky pro skateboarding v ČR.